EDMO # HNRRKIT220
MFR Part # HNRRKIT/N/5/220
Need help placing an order? Call 800-235-3300 or Contact us
Product Description
Per the latest FCC guidance, the following use cases are NOT allowed:
  • Fire Stations & First Responders
  • Aircraft Repair and Maintenance
  • Truck Repair and Maintenance
  • Any other usages which could be considered "maintenance".
  • Device is operated in a shielded environment, such as an anechoic chamber.
  • Device is operated in conjunction with a reradiating hood.
  • Device is operated by federal or DoD personnel with the approval of the local spectrum manager.
Features
  • High gain amplified roof antenna provides 38 dB gain
  • Re-radiating amplifier with external power supply provides 30 dB gain
  • Option mounting kit hardware available
  • Optional variable gain amplifier with gain from 1 dB to 25 dB
  • Optional variable gain amplifier with LCD with gain from 1 dB to 30 dB
Also Purchased
Specifications
  • Roof Antenna:
  • Weight:
    6.6 oz
  • Dimensions:
    3.54 x 6.6 in
  • Operating Temperature:
    -45°C to 85°Cd
  • Frequency:
    1.575 GHz, typical
  • Gain:
    38 dB, typical (30 dB, min.)
  • Bandwidth:
    10 MHz, typical
  • Filtering:
    -60 dB, typical
  • Noise Figure:
    1.8 dB
  • Output SWR:
    1.5:1, max.
  • Characteristic Impedance:
    50Ω
  • Req. DC Input.:
    4.5 VDC — 5.5 VDC (5.0 VDC, typical)
  • Current Draw:
    20 mA, typical (27 mA, max.)
  • Re-Radiating Antenna
  • Weight:
    1.7 oz (48 g)
  • Dimensions:
    0.67 x 2.6 x 2.6 in
  • Operating Temperature:
    -40°C to 85°C
  • Frequency:
    1.572 MHz — 1.578 MHz (1.575 MHz, typical)
  • Axial Ratio:
    3 dB
  • Peak Gain:
    4 dBic
  • Bandwidth:
    20 MHz, min.
  • Input SWR:
    1.5:1, max.
  • Characteristic Impedance:
    50Ω
  • Re-Radiating Amplifier:
    9.6 oz (272 g), max.
    1.3 x 3.25 x 2.5 in, max. (not including connectors)
    -57°C to 87°C
  • Frequency Response:
    1.1 GHz — 1.7 GHz
    50Ω
  • Req. DC Input V.:
    3.3 VDC — 15 VDC
  • Current Draw:
    36 mA, typical (40 mA, max.)
  • Gain:
    29 dB — 31 dB (30 dB, typical)
  • Input SWR:
    2.0:1, max.
  • Output SWR:
    2.0:1, max. (1.8, typical)
  • Noise Figure:
    L1: 2.0 dB L2: 4.25 dB
  • Band Gain Flatness:
    0.5 dB, typical (1.0 dB, max.)
  • Group Delay:
    L1: 1.5 ns L2: 2.1 ns
  • Reverse Isolation:
    L1: -55 dB L2: -60 dB
  • Input P1dB:
    L1: -21.5 dBm L2: -23 dBm
  • 3rd Order Intercept:
    -13 dBm
  • Source Voltage Option:
    220VAC Transformer (ITA Type C Wall Mount)